flaga ue

PROPOLIS

ŻYWE KULTURY BAKTERII

badania

Badania naukowe nad właściwościami i zastosowaniem substancji zwanych parafarmaceutykami, suplementami, czy też probiotykami zaczęły się stosunkowo niedawno, bo dopiero pod koniec XX wieku. Wtedy to zaczęła przygasać euforia związana z wynalezieniem leków syntetycznych,  a na jej miejsce pojawiło się zniechęcenie związane z licznymi skutkami ubocznymi przyjmowania tych preparatów. Nastąpił powrót do produkcji leków na bazie surowców naturalnych.

Jeśli chodzi o badanie propolisu, to Polska może się pochwalić ogromnymi osiągnięciami w dziedzinie badań naukowych nad apiterapeutykami.

Niewątpliwa w tym zasługa prof. dr hab. Artura Stojko, kierownika Katedry i Zakładu Higieny, Bioanalizy i Badania Środowiska Wydziału Farmaceutycznego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Prof. A. Stojko już przed 40 laty dostrzegł ogromny potencjał produktów pszczelich przy leczeniu różnych schorzeń. Prowadząc prace naukowe, badał ich własności farmakologiczne, wystandaryzował je i wypracował nowe metody wykorzystywania ekstraktów, m.in. propolisu.

Poniżej, dla spragnionych wiedzy na temat postępów w badaniach, garść przydatnych linków:

Zapisz się do newslettera i otrzymuj na bieżąco wszystkie informacje o naszych produktach.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingów (Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r)·
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych/marketingowych drogą elektroniczną (Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r.)