flaga ue

PROPOLIS

ŻYWE KULTURY BAKTERII

Propolis

Propolis to lepka, żywiczna substancja o zabarwieniu od brunatno-zielonkawego do brunatno-czerwonego. Wytwarzany jest przez pszczoły głównie z substancji żywicznych, zebranych z pączków niektórych drzew. Pszczoły uszczelniają nim gniazda, aby zabezpieczyć rój przed bakteriami, zakażeniami, pleśniami i innymi mikroorganizmami. Pokrywając nim wszelkie wewnętrzne elementy ula, wykorzystują silnie bakteriobójcze i bakteriostatyczne właściwości propolisu.

W propolisie wykryto kilkaset różnorodnych związków chemicznych: flawonoidy, kwasy aromatyczne, estry, alkohole, aldehydy, kumaryny, terpeny, sterole, kwasy tłuszczowe, mikroelementy. Propolis wykazuje różnokierunkowe działanie w profilaktyce i leczeniu szeregu chorób.

Propolis podnosi odporność u osób podatnych na infekcje, skłonnych do częstych przeziębień i zakażeń dróg oddechowych. Stosowany doraźnie w grypie i przeziębieniach pozwala na skuteczniejszą walkę organizmu i szybszą rekonwalescencję. Ma zdolność niszczenia i blokowania bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Jego działanie lecznicze jest efektem synergii zawartych w nim związków chemicznych.

Zaobserwowano, że propolis hamuje rozwój szczepów bakterii odpornych na działanie antybiotyków. Właściwości farmakologiczne propolisu umożliwiają między innymi miejscowe znieczulenie, regulację ciśnienia, wzmocnienie wydzielania żółci, odtruwanie wątroby, leczenie owrzodzeń i ran.

Propolis znalazł zastosowanie w leczeniu zapaleń jamy ustnej i dziąseł, paradontozy, a także zabezpiecza organizm przed zatruciem ołowiem, czy arsenem. Wykazuje też właściwości wychwytywania wolnych rodników i tym samym chroni organizm przed szkodliwym działaniem niekorzystnych czynników związanych ze skażeniem środowiska, zanieczyszczeniem żywności, promieniowaniem UV.

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj na bieżąco wszystkie informacje o naszych produktach.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingów (Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r)·
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych/marketingowych drogą elektroniczną (Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r.)